/ Řízení rizik v obchodním styku

Víte, s kým skutečně obchodujete?

Na první pohled by se mohlo zdát, že tzv. offshore společnosti se z veřejného prostředí a všeobecného povědomí lidí v poslední době postupně vytrácejí; zdání však klame. Mimo jiné to potvrzuje i nedávno zveřejněný výsledek analýzy poradenské společnosti Bisnode a české pobočky Transparency International zaměřené na oblast veřejných zakázek přidělených firmám vlastněným společnostmi z tzv. daňových rájů.

Dle učiněných zjištění dosáhl objem těchto tendrů za uplynulých osm let úrovně téměř čtvrt miliardy korun. „Offshore fenomén“ zkrátka stále přetrvává, jen se o něm v poslední době méně mluví.

Rizika spojená se skutečností, že budete v jakékoliv obchodní interakci se subjektem, jenž netransparentní a jen velmi obtížně dohledatelnou vlastnickou strukturu má, zůstávají samozřejmě nadále značná. Dalo by se naopak říci, že se s uzákoněním trestní odpovědnosti právnických osob i svým způsobem zvýšila. Nemusí se přitom hned jednat o kriminální pozadí zastřené vlastnické struktury a ne každý konečný beneficent takovéto firmy je nutně a bez dalšího zločinec, který zde pere špinavé peníze. Při bližším zkoumání lze dokonce mezi společnostmi se skrytou vlastnickou strukturou nalézt i řadu všeobecně známých a často i za renomované považovaných obchodních korporací. Namísto anonymity u nich často může jako základní motiv převažovat tzv. daňová optimalizace.

Problémem však vždy je, že skutečného vlastníka takové společnosti nelze prakticky nikdy se stoprocentní jistotou určit. Mnohdy přitom stačí, že je s určitým neprůhledným zahraničním subjektem nejčastěji mediálně spojována nějaká všeobecně známá, podnikatelsky či dokonce i politicky exponovaná osoba, jež je veřejností vnímaná v negativních souvislostech. I jen to pak značně může poškodit reputaci každého obchodního partnera, který s ním přijde do styku. Obdrží nálepku podezřelosti, jíž se poté jen velmi složitě a dlouho zbavuje.

Ne všechny subjekty s offshore prvkem je en bloc nutné šmahem odsuzovat, zatracovat a pro jistotu se jim raději obloukem vyhýbat. V těchto případech je však třeba vždy být nanejvýš opatrný, situaci určitě nepodceňovat a pokusit se kompletní offshore zákulisí předem rozklíčovat. A to buď trváním na prokazatelném, nejlépe úředně ověřeném, doložení skutečného konečného vlastníka ze strany dotčeného subjektu nebo alespoň provedením jeho důkladného a hloubkového screeningu. Ten navíc může indikovat i další potenciální rizikové faktory, které je rovněž nutno umět předem správně interpretovat. Jinými slovy, prověřování obchodních partnerů včetně tzv. třetích stran, a to nejen exotického původu, jednoznačně nadále zůstává pro každou zodpovědnou obchodní korporaci naprostou nezbytností. Četné případy z praxe opakovaně prokázaly, že tím lze předejít mnoha zbytečným problémům.

Zpět na výpis

NOVĚ jsme pro Vás připravili dotazník sebehodnocení Compliance a protikorupční připravenosti Vaší organizace dle ISO 37301 a ISO 37001. Již za 10 minut budete mít základní představu, jak si stojíte.

Vyplnit dotazník